Köprü Anasayfa

Mayıs-Ağustos 2019

"Köprü" 143. Sayı

 • İnsan Endişe Eder

  Humans Worry

  Maruf Özülkü

  Batman

  Köprü • Sayı: 143 • Mayıs-Ağustos 2019 • ISSN: 1300-7785 • ss. 109-117

  Öz

  “İnsan ürkmesi hayvan ürkmesine benzemez” diye bir söz bilirim, insanoğlunun endişe ve korku imtihanını düşünürken “aklın başa bela olabileceği” iddiasını hatırlayarak. Akıl yoksa korku olmayacaktı belki.

  Akıl korku pompalar yüreğimize. Kaybettiklerimizi ve kaybedeceklerimizi hatırlatıp durur. Her yiten günle hayatın tamamını da bir gün yitireceğimiz korkusunu kafamıza vurup durur. Her enkazla birlikte dünyanın da başımıza yıkılacağı uyarısını bağırıp durur.

  Hayatı korkusuz yaşamanın yolu var mıdır? Veya bu “endişe” denilen olguyla nasıl sağlıklı yaşanır meselesine bir giriş yapmak gayesiyle bu makale kaleme alınmıştır.

  Anahtar Kelimeler

  Akıl, endişe, korku, sağlık, kaybetmek


  Abstract

  I know a saying that “human fright doesn’t resemble animal fright”, remembering the claim that “the mind can be trouble”, while thinking about the test of anxiety and fear. Maybe there would be no fear if there was no mind.

  Is there a way to live life without fear? This article is written in order to make an introduction to the issue of how to live healthy with the phenomenon called “worry”.

  Keywords

  Mind, worry, fear, health, lose

  Yazının tamamını görüntülemek için lütfen tıklayınız!